צעצוע של סיפור - מרפאת קואלה סנטר, פתח תקווה

סיגנלמנט:

טוי, כלב זכר לא מסורס מגזע שיצו (7 ק"ג), בן 4.

 

היסטוריה:

טוי הוא כלב בריא חי בבית עם אוסקר (כלבת רועה גרמני) ומקבל את כל הטיפולים השוטפים בזמן.  לרוב אוכל מזון לכלבים  אך לעיתים מקבל תוספות אוכל ביתי.

 

תלונה עיקרית:
הגיע אלינו לאחר שנפגע ממכונית חולפת((HBC. בדרך למרפאה הקיא  פעמיים, ובהגיעו למרפאה כששוכב על צידו ללא יכולת תנועה של הגפיים האחוריות וכאוב מאוד (זועק מכאב).

 

 

 

בדיקה פיזיקאלית:
חלש מאוד ושוכב לטרלי (על צידו הימני),קצב לב גבוה (200), נשימות נורמליות (40), חום גוף מעט נמוך (37.5). ריריות וורודות. אסקולטצית בית החזה ללא ממצאים, במישוש בטני נראה שהבטן מאוד נפוחה וכאובה עם בצקות באיזור הבטן האחורי והגפיים האחוריות.

 

בדיקות נוספות:

בדיקות דם:
CBC- ספירה לבנה גבוהה (22.4) ומספר טסיות נמוך (156).
פאנל ביוכימי: הראה שאנזימי הכבד והכליות גבוהים.
(BUN-60, AST-מעל 1000, ALT-913, CRE-2.5, T-PRO-5.1, Alb-1.8, LDH-2034, GGT- 21).

 

צילומי רנטגן:
אין עדות לפגיעה בגפיים הקידמיות ובבית החזה.
אך נראה שיש שבר מורכב בשני צידי האגן (כפי שניתן לראות בצילום).

 

 

בנוסף הועלה חשד לקרע בדרכי השתן (שלפוחית ,אורטרה) ונעשו צילומים ניגודיים:

 

 

בצילום הניגודי אפשר לראות שהחומר הניגודי לא ממלא את השלפוחית אלא דולף לחלל הבטן. דגימת הנוזל הביטני חיזקה את החשד לדליפת שתן לחלל הבטן ולכן הוחלט לעשות ניתוח.

 

כירוגיה:
יום לאחר ההגעה למרפאה מצבו של טוי יוצב ולכן בשלב הראשון נעשה ניתוח אקספלורציה של חלל הבטן ע"י רופא מומחה. בתחילה כל האיברים בחלל הבטן נבדקו ונמצאו ללא פגיעה. בבדיקה של מערכת השתן נראה שישנו קרע חלקי באורטרה בחלק העובר בפרוסטטה, בנוסף קיר שלפוחית השתן נראה פגוע גם כן אך ללא קרע. חשד נוסף הועלה לגביי האורטר (צינור השתן המקשר בין הכליה לשלפוחית) הימני בכניסה שלו אל השלפוחית מכיוון שנראה שישנה המטומה  וספק לגבי תפקוד האורטר, אך הוחלט להשאירו כך ולראות איך מתפקד עם הזמן.
במהלך הניתוח תוקן הקרע והוכנס קטטר שתן ל-10 ימים והושאר נקז על מנת לנקז את הנוזלים מחלל הבטן ולאפשר ניטור של סוג הנוזלים המופרשים דרך הנקז.

 

אישפוז:
לאחר הניתוח מצבו של טוי השתפר והמשיך לקבל אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים. נעשו בדיקות דם נוספות המראות שיש איבוד חלבון מהדם (אלבומין) והוחלט לתת לטוי עירוי דם לפני הניתוח האורטופדי.

 

 

Figure 1 בכלוב העליון נמצא טוי מקבל את תרומת הדם מהתורמת האמיצה אמה הנמצאת בכלוב התחתון

 

לאחר 4 ימים וקבלת העירוי בהצלחה טוי הועבר לניתוח אורטופדי ע"י רופא מומחה לתיקון האגן.
במהלך הניתוח הכירורג החליט לתקן את צד ימין בלבד עם פלטה והתיר לצד שמאל להחלים עם הזמן.
טוי התאושש יפה מהניתוח ובימים שלאחר מכן המשיך לקבל אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים, ומכיוון שעדיין לא היה מסוגל לעמוד, כל שעתיים הפכנו אותו מצד לצד.
במשך כל 10 הימים מהניתוח הראשון טוי היה עם קטטר שתן שטיפטף בתחילה שתן דמי שהשתפר עם הזמן ולאחר 3 ימים ללא דם בכלל.
ההפרשות מהנקז של חלל בטן ירדו ולאחר 4 ימים היה כבר ללא הפרשות בכלל והוחלט להוציא את הנקז. 5 ימים מאוחר יותר הוצא גם הקטטר שתן.

11 ימים מיום התאונה שוחרר טוי הביתה עם אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים. הבעלים קיבלו הנחיות לגביי המשך טיפול ופיזיותרפיה על מנת לעזור לו בתהליך השיקום.

15 יום מהתאונה טוי התרומם לבדו ועשה את צעדיו הראשונים בכוחות עצמו.

21 ימים מיום התאונה טוי החל ללכת לבד עם השגחה של הבעלים.

היום  בזכות שיתוף פעולה מלא של הבעלים, הטיפול המסור של צוות המרפאה והכירוג המומחה, למרות חומרת הפגיעה ומורכבות הטארומה, טוי הולך, רץ בחצר ומלא שמחת חיים.