תזונה והאכלה נכונה לכלבים

ד"ר אשר זפרני 

 

בדומה לאנשים תזונה נכונה היא מתכון חשוב והכרחי לבריאות של בעלי החיים שלנו. בשונה מאנשים שהתזונה שלנו מורכבת ממהצומח ומן החי. כלבים הם אוכלי כל (Omnivore)  ועל מנת שיקבלו תזונה מאוזנת של סוגי חלבונים ושומנים מגוונים (צמחיים ומן החי) ופחמימות מורכבות (לא מסיסות) חשוב שנאכיל אותם רק באוכל המיועד לכלבים. כיום ישנם מאות סוגי אוכל מסחרי המיועד  לכלבים וחשוב מאוד שנדע איזה אוכל להתאים לכלבינו האהוב.

אלו מספר שאלות נפוצות שיוכלו לעזור לנו בבחירת האוכל האידאלי לבעל החיים שלנו:

 

1. בעל החיים  שלנו הוא חתול או כלב?

2. מהו גיל הכלב?

3 הכלב מעוקר\מסורס?

4. מאיזה גזע הכלב?

 

שאלות מסוג זה חשובות לנו במיוחד בהתאמת האוכל מכיוון שאנו רוצים להאכיל את בע"ח החיים שלנו באוכל המתאים לו ביותר בהרכב התזונתי:

 

1. אוכל שמתאים לחתולים לא מתאים לכלבים בהרכב התזונתי שלו ולהיפך משום שהצרכים המטבוליים של כלבים וחתולים שונים מאוד.

2. האוכל שנאכיל את גורי הכלבים הוא אוכל עם הרכב תזונתי עשיר מאוד שמיועד לתמוך בגדילה שלהם ולכן לא יתאים לכלבים בוגרים שסיימו את תהליך הגדילה ואף עלול לגרום להם להשמנת יתר עקב הערכים הקלוריים הגבוהים שנמצאים בו.

3. מחקרים הראו שבע"ח מעוקרים\מסורסים רגישים יותר לעלייה במשקל ולכן אנו נרצה להתאים להם אוכל שיתאים להם בערך התזונתי שלו.

4. גזע הכלב הוא פקטור מאוד חשוב בבחירת המזון מכיון שישנם גזעים רבים הכוללים גזעים קטנים ועד גדולים, בנוסף ישנם גזעים אנרגטיים במיוחד לעומת גזעים פחות אנרגטיים, ולכן היכולות והצרכים המטבוליים שלהם שונים מאוד.

 

   על מנת להחליט על פי מה נגדיר מזון כמזון מאיכות טובה  נרחיב בכתבה נפרדת!!

 

אז אחרי שהתאמנו לכלב שלנו את האוכל עם הערך התזונתי הטוב ביותר בשבילו, חשוב לדעת מתי להאכיל? וכמה להאכיל?

יש להרגיל את הכלבים עוד בהיותם גורים להאכלות מסודרות, ואת הכמות יש להתאים לפי סוג האוכל (על כל שק אוכל יש טבלה שבה ניתן למצוא לפי משקל הכלב את הכמות בגרמים). את כמות האוכל היומית בגורים צעירים אנו נרצה לחלק ל3 ארוחות ביום ובכלבים יותר בוגרים ל2 ארוחות ביום (אף פעם לא נרצה פחות מ2 האכלות ביום).

את האוכל יש להניח בקערית נקייה ל20-30 דקות ולאחר מכן להרים את הקערית  (גם במידה ולא סיימו את כל האוכל) ולנקות היטב את הקערית. חשוב להרים את הקערית מכיוון שכך הכלבים לומדים לאכול בזמנים קבועים ולנו יש שליטה טובה יותר על האכלות.

 

חשיבות תזמון האכלות היא גבוהה מאוד!!!! משום שלכלבים ובעיקר לגורים לעיתים אין את היכולת לווסת את האנרגיה והפעילות הגופנית שלהם לאחר האכלה, דבר שעלול להוביל לסיבוכים ועד סכנת חיים (בעיקר בכלבים גדולים שבעלי סיכון גבוהה יותר להיפוך קיבה). אנו בתור הסמכות האחראית צריכים לוודא שלאחר האכלה יש לכלב 2-3 שעות מנוחה שבהם הוא לא משחק בבית או עם כלבים אחרים.

 

לסיכום:

היום וככל שהרפואה הווטרינרית מתקדמת, לתזונה חשיבות גבוהה מאוד. תזונה נכונה ומתאימה יכולה לעזור במניעה של מחלות רבות כמו מחלות מפרקים בכלבים גדולים, השמנת יתר ולאריכות ימים של הכלבים.

יכולת נוספת היא היכולת הרפואית טיפולית של התזונה הנכונה וכיום ישנן מספר חברות המייצרות אוכל רפואי ייעודי  המסוגל לעזור ולתמוך רפואית במחלות ספציפיות כמו סכרת, השמנת יתר, בעיות כליות וכו..... (זהו אוכל רפואי הנרשם באישור וטרינר בלבד).