מקרה אורטופדי בחתול שמיל-

ד"ר אשר זפרני

 

שמיל, חתול מעורב, זכר מסורס, בן 7 שנים הגיע ב- 10.12.2010 למרפאת קואלה סנטר בחירום. שמיל הגיע לאחר שהבעלים הבחינו שהוא צולע ואף גורר את רגלו השמאלית אחורית לאחר שחזר משהות של כמה שעות מחוץ לבית.

בבדיקה פיזיקאלית ראשונית נמצא  ששמיל עם קצב נשימות מעט מהיר, טמפרטורה בטווח הנורמלי (38.7) וקצב הלב שלו היה תקין.הבעלים ציין שאין בעיה במתן שתן וצואה של שמיל מכיוון שהבחין שעשה את צרכיו בארגז הצרכים לפני הגיעו למרפאה. שמיל בתחילה אושפז ונשאר להשגחה לבדיקת אפשרות לפגיעות פנימיות.

לאחר שמצבו של שמיל הוגדר יציב נעשתה בדיקה אורטופדית ונוירולוגית. בבדיקת האגן ורגל שמאל אחורית ניכר כאב רב, ואף נראה שגורר את הרגל הכואבת, לכן הומלץ לבעלים להמשיך את הבדיקה בטשטוש ולבצע צילום רנטגן של האזור.

 

 

בצילום הרנטגן נראה שבר בעצמות האגן. לאחר ניתוח הצילומים ובשילוב התסמינים הקליניים הוחלט על ניתוח לתיקון האגן. שמיל הוכנס לניתוח על ידי כירורג מומחה, ובו יוצב השבר על ידי השמת פלטה.

הניתוח עבר בהצלחה ועצמות האגן הוחזרו למקומן ושמיל נשאר להשגחה עד להתאוששות מהניתוח.  שמיל שוחרר לביתו עם המשך שיכוך כאבים לאחר שהתאושש מהניתוח. שמיל החלים יפה מהניתוח וכעת חיי באושר בבית עם שאר חבריו החתולים.