חיסונים לכלבים וחתולים

מאת ד"ר יעל מרק

 

החיסונים הנפוצים בישראל

 

שם החיסון חיסון לכלב חיסון לחתול
משושה/מרובע

משושה -
בגור 3 חיסונים

בבוגר חיסון פעם בשנה

מרובע -
בגור 2 חיסונים

בבוגר חיסון פעם בשנה

כלבת פעם בשנה- חובה לפי חוק לא חובה נכון להיום
תולעי מעיים פעמיים בשנה פעמיים בשנה
תולעת הפארק לפחות 4 פעמים בשנה  
שעלת המכלאות

מומלץ בעיקר לפני כניסה לפנסיון

או בכלב שבא במגע עם הרבה כלבים

 

 

באופן כללי, בנוסף לחיסון עצמו, חשובה שיגרה בה אחת למספר חודשים מגיע בעל החיים למרפאה, ועובר בדיקה תקופתית על ידי הרופא הווטרינר טרם מתן החיסון. באותה בדיקה פיזיקלית, לעיתים הווטרינר יכול לגלות מחלות לפני שהבעלים הבחינו בהן.

 

 

פירוט החיסונים לכלבים

משושה - חיסון נגד 6 גורמי מחלה:

  1. וירוס הפרוו (parvo)- נפוץ מאוד במדינת ישראל! גורם להקאות ושלשולים דמיים ומדכא את מערכת החיסון. גורם מוות חשוב בגורים.
  2. אדנו וירוס (adeno virus) – וירוס שגורם מחלת כבד קשה, ויכול לפגוע גם בעיניים.
  3. דיסטמפר (distemper)- נפוץ בארץ. גורם לחום, הקאות, שלשולים, דלקת ריאות, כיבי קרנית  וגם פגיעה במערכת העצבים. (שיכולה להופיע שנים לאחר הזיהום)
  4. שפעת
  5. לפטוספירה מזן אחד (canicula)
  6. לפטוספירה מזן שני (icterohemoragica) לפטוספירה זהו חיידק שגורם לפגיעה בכליות, בכבד ובעיניים. זהו חיידק שמדביק גם בני אדם וכבר קרו מקרי הדבקה בין כלב לא מחוסן לבעליו כאן בארץ!

חיידק הלפטוספירה מועבר דרך מגע שתן החולה עם עיניים/ פה או עור פגוע.

 

 

שעלת המכלאות

מחלת נשימה המתבטאת בשיעול חזק (נבחני). יכול לעבור מעצמו אך יכול גם להסתבך לדלקת ריאות. השעלת מועברת על ידי חיידק שפוגע במערכת ההגנה של הגוף ו"סולל" את הדרך למספר וירוסים אחריו שיכולים לגרום לנזק נוסף. המחלה מתפרצת בעיקר לאחר מפגש צפוף עם כלבים (כמו באילוף או פנסיון) ולכן בכלבים אלו מומלץ מתן החיסון, שבועיים לפני המפגש הצפוף.

 

 

כלבת

מחלה הנגרמת ע"י נגיף שתוקף את מערכת העצבים. ההדבקה נגרמת בעקבות מגע עם רוק של בעל חיים נגוע. לרוב דרך נשיכה, יתכן גם מעבר בליקוק. סימני המחלה יכולים להתבטא בשתי צורות:ריצה, תוקפנות, נגיסת עצמים, טירוף וריור. או צורה שקטה המתבטאת בשיתוק ושינוי התנהגות. הסכנה הגדולה נובעת משתי סיבות: האחת - מרגע ההדבקה יש פגיעה חמורה במערכת העצבים, וללא מתן חיסון במהרה – מוות כמעט בטוח. השניה- ההדבקה מתחילה שבועיים לפני הופעת סימנים! בארץ יש דיווחים כל שנה על תנים, שועלים וחיות בר הנגועות בכלבת. השנה נרשמו בארץ מספר מקרים בכלבים, בפרות וגם בחתול אחד.

 

 

תולעת הפארק או בשמה המקצועי - ספירוצרקה לופי (Spirocerca lupi)

אופן ההדבקה: הכלב בולע חיפושית זבל > התולעת שחיה בחיפושית, בוקעת וחודרת את דופן הקיבה ובכלי הדם הגדולים של הגוף זוחלת לאיטה עד לוושט. שם בונה קן ודוגרת ומטילה ביצים שמופרשות בצואה. הבעיה שהקן שלה גדל וגדל עד שהכלב מתקשה בעצמו לבלוע מזון. לכן בדרך כלל הסימן הראשון שנראה אלו הן פליטות מזון,לרוב דקות לאחר האכילה. התולעת לפעמים לאחר מכן, עוזבת את הקן ונודדת לכיוון עמוד השדרה ואז יהיו סימני שיתוק ברמות משתנות. מלבד אלו, בשלב בו מתרחש המעבר מכלי הדם הגדולים אל הוושט יש למעשה חירור של אבי העורקים שיכול להוביל למוות מיידי בעקבות דימום פתאומי ומאסיבי.

 

 

תולעי מעיים

יש הרבה סוגים של תולעים. באופן כללי:

בגורים  (גם כלבים וגם חתולים) התולעים מועברות מהאם בהמלטה או בחלב בהנקה. (תולעים עגולות)

בבוגרים (גם כלבים וגם חתולים) מועברות על ידי פרעושים.  (תולעים שטוחות)
(בעל החיים מתלקק ובולע פרעוש > ומתוך הפרעוש בוקעת התולעת) לכן – גם אם עשינו תילוע, אם הטיפול לפרעושים לא *סדיר, התילוע לא יעזור! התולעים יחזרו שוב ושוב ושוב...
(*טיפול סדיר לפרעושים:לאורך כל השנה פעם בחודש, ובקיץ אחת ל 3 שבועות)

גם אם לא רואים פרעושים – הם בסביבה שלנו כל הזמן.

התולעים גורמות להפרעות עיכול, שלשולים, גדילה איטית, החלמה איטית ממחלות עיכול נילוות.

 

 

פירוט החיסונים לחתולים

מרובע - כנגד 4 גורמי מחלה:

  1. וירוס הפרוו (Parvo). גורם למחלת הPanleukopenia. דומה לפרוו של הכלבים. התופעות די דומות וכוללות – חום, הקאות, שלשול מיימי.
  2. וירוס ההרפס - גורם לחום, הפרשות מהאף והעיניים, כיבי קרנית. יכול לגרום גם לסימנים עצביים.
  3. וירוס קליצי - גורם לכיבים בפה ובלשון.
  4. כלמידופילה (כלמידיה) - דלקת עיניים, הפרשות מהאף והתעטשויות.