חסימות בדרכי השתן בחתולים
מאת ד"ר יעל מרק

 

 

מה היא חסימה בדרכי השתן?

אחת מהתופעות החירומיות הנפוצות ביותר בחתולים.

בגוף נוצרים באופן טבעי רעלים שמסוננים החוצה דרך הכליות. מהכליות הרעלים מסולקים אל צינורות השתן לכיוון שלפוחית השתן ומשם לשופכה ו.. החוצה!

במקרה של חסימה, בדרך כלל יש התגבשויות של מינרלים (כמו מגנזיום ופוספט) יחד עם חלבונים ושאריות של תאים. כל אלו יחד יוצרים משקע (plug).    
למשקע הזה יש יותר סיכוי להיתקע בשופכה ולגרום לחסימה בחתול זכר לעומת נקבה, בגלל שהשופכה שלו צרה יותר.

 

 

למה זה מסוכן?

במצב של חסימה, אותם הרעלים שצריכים לצאת, כלואים בגוף, מצטברים וגורמים נזקים לאיברים חיוניים כמו הלב והמוח. בנוסף שלפוחית  השתן מתמלאת בשתן עד אפס מקום ויכולה להיקרע.

בחשד לחסימה חשוב להגיע במהרה לוטרינר! 

 

 

מה הם הסימנים?

אם החתול שלך -
נכנס ויוצא מהארגז יותר מהרגיל
נשאר בארגז זמן רב מהרגיל
משמיע יללות מתוך הארגז
משתין מחוץ לארגז
מתלקק רבות באזור איבר המין
יתכן שהחתול שלך סובל מחסימת שתן

במצב בו יש כבר חסימה מלאה, יתכנו גם דיכאון,חולשה, הקאות, אבדן הכרה ואף מוות.

 

 

ואם זה קרה, איך מטפלים?

אצל הוטרינר, מתבצעת פתיחה של החסימה באמצעות הכנסת קטטר שתן.         
את הקטטר משאירים בין 24 ל 72 שעות בהתאם למצב בו הגיע החתול. במקביל הוטרינר מבצע ייצוב מהיר של החתול על ידי נטרול של חלק מהרעלים שמסכנים את הלב, ושטיפה ודילול שלהם על ידי מתן נוזלים. החתול מאושפז תחת מעקב צמוד וטיפול תרופתי מתאים.

בהמשך יהיה צורך בהקפדה על דילול השתן על ידי הרבה נוזלים בדיאטה וגם שינוי של הדיאטה למזון רפואי בהתאם למינרלים שגרמו לחסימה.

בהרבה חתולים לאחר שנחסמו פעם אחת, יש חזרתיות של חסימות. בנוסף יתכן ונגרם נזק לשופכה. במקרים אלו יהיה צורך בניתוח שמטרתו העיקרית הרחבה של אזור השופכה.

 

 

האם אפשר למנוע חסימה?

בהחלט שאפשר להוריד משמעותית את הסיכוי לחסימה - אם מראש נקפיד על דיאטה מתאימה בשילוב עם המון נוזלים:

כאמור, המשקע שגורם לחסימה מורכב ממינרלים. קיימים מזונות רפואיים מניעתיים שמכילים כמות נמוכה של מינרלים הנפוצים בחסימות שתן, וכך בשתן יש פחות חומר מתגבש והסיכוי ליצירת משקע שיגרום לחסימה יורד.

דרך נוספת למניעת שקיעת מינרלים היא דילול של השתן עם מים ולכן יחד עם הדיאטה חשוב להקפיד על כמות מספקת של מים ועידוד של שתייה. ניתן לעשות זאת על ידי מתן של המזון בצורה רטובה (בפחיות). מזון בפחיות מכיל כמות גדולה של נוזלים. דרך נוספת לעידוד שתייה היא שימוש במזרקות של מים וכלי מים מנירוסטה או זכוכית ולא מפלסטיק.