דמודקס - Demodecosis

 

מימי כלבה נקבה לא מעוקרת בת 9 חודשים הגיעה לתספורת בקואלה סנטר. במהלך התספורת נקראה הוטרינרית התורנית לחוות דעה על אזור שהתגלה עם התקרחות וקשקשים באזור הגב. הוסבר לבעלים שלצורך אבחנה, יש לגשת למרפאה ושם יתבצעו בדיקות עוריות מתאימות באמצעות מיקרוסקופ. 

עם סיום התספורת הגיעה מימי למרפאה לבדיקה. בוצע מגרד עורי בו אובחן תחת המיקרוסקופ – טפיל עורי בשם דמודקס.

הוסבר לבעליה שעל מנת להפטר מטפיל זה יש צורך בטיפול ארוך (של לפחות חודשיים), מגרדי עור נוספים והפסקת הטיפול רק לאחר העלמותו המוחלטת של הטפיל.

 

כמה מילים על הטפיל:

 

מדובר במחלת עור נפוצה מאוד שנגרמת על ידי טפיל עורי. מתפרצת בעיקר בצעירים (להם מערכת חיסון לא מפותחת). האם מעבירה לגורים את הטפיל בימי חייהם הראשונים. המחלה תתכן גם בבעלי חיים מבוגרים עם דיכוי חיסוני.

המחלה מופיעה כאשר הטפיל מתחיל להתרבות בעור.

 

המראה של נגיעות בטפיל מאופיין בהתקרחות או התדללות השיער באזור הנגוע. תתכן דלקת עורית משנית לגירוד ואז נראה אדמומיות והפרשות. הלקות יכולה להיות מקומית - באזור מסוים בלבד על הגוף, או מפושטת על פני שטחי עור נרחבים. המופע המקומי הוא בדרך כלל סביב העיניים, הפה והגפיים. 

 

האבחון מתבסס על מגרדי עור עמוקים (מבוצעים על ידי גירוד האזור החשוד עם סכין סטרילית, עד שיש מעט דימום – זאת משום שהטפיל הספציפי הזה מתחפר עמוק בעור)

במיקרוסקופ ניתן לראות את הטפיל בקלות:

 

 

 

הטיפול כולל חומר בשם איברמקטין בצורת סירופ דרך הפה באופן יומיומי, או זריקות של החומר לתת העור אחת לשבוע.

בבעלי חיים צעירים, יש בהרבה מקרים החלמה בלי טיפול כלל.

בבוגרים נראה החלמה רק לאחר פתרון הדיכוי החיסוני. (שבגללו התאפשרה ההדבקות בטפיל מלכתחילה)