חשיבות עריכת בדיקות דם

חשיבות עריכת בדיקות דם

מאת ד"ר שושי הירש

 

בדיקות הדם מהוות כלי בסיסי וחשוב על- מנת לאבחן את הבעיה ממנה סובלת חיה חולה, לפני פרוצדורה הדורשת הרדמה ועל-מנת להעריך את המצב הכללי של החיה (לדוגמה בחיה מבוגרת או כחלק ממעקב התקדמות הטיפול).


בדיקות דם בסיסיות הן לרוב שילוב של ספירת דם ופאנל ביוכימי.


ספירת דם:


זוהי ספירה של תאי הדם השונים:


1. תאי דם אדומים (כדוריות אדומות)
אלה הם תאים המהווים את המרכיב העיקרי בדם, ותפקידם הוא לשאת את החמצן מהריאות לרקמות ולפנות מהרקמות פחמן דו-חמצני. בספירת הדם בודקים את מספר תאי הדם האדומים, כמות ההמוגלובין בתוכם, גודלם ועוד מדדים נוספים שמאפשרים לנו אבחון של מחלות שונות כמו אנמיה, עודף תאי דם אדומים, הרעלות שונות, מצבים זיהומיים או אוטו-אימונים שונים וכד'


2. תאי דם לבנים
אלה הם "החיילים" של הגוף ויש להם תפקיד חשוב כחלק מהמערכת החיסונית. ישנם סוגים שונים של תאי דם לבנים ושינויים בכמות ובצורה של כל קבוצת תאים הם בעלי משמעות קלינית. ישנם  תאי דם לבנים האחראים על לחימה בחיידקים ובוירוסים, חלקם יוצרים נוגדנים וישנם תאים שמספרם יעלה בזמן אלרגיות , תהליכים אוטו-אימונים (בהם הגוף נלחם במרכיבים של עצמו) או בנוכחות טפילים שונים. ישנן גם מחלות סרטניות, שניתן לאבחן ע"י שינויים בכמות ובצורה של התאים הלבנים.


3. טסיות
לטסיות יש חלק חשוב בקרישת הדם. שינויים בכמות הטסיות ובגודלן יאפשרו אבחון של מחלות שונות, כגון: קדחת קרציות, מחלות אוטו-אימוניות, פגיעה כללית ביכולת קרישתיות הדם וכו'.

 

 

בכל בדיקת דם נסתכל גם על התאים תחת מקרוסקופ כדי להתרשם משינויים בצורתם, בגודלם ,לבדוק נוכחות של טפילי דם וכו'

 

 

פאנל ביוכימי:
הבדיקה מאפשרת הערכת תפקודם של האברים הפנימיים: הכבד, דרכי המרה, הכליות, הלבלב וכן מאפשרת הערכה של רמת הסוכר, המלחים בגוף והחלבונים בדם.

 
אנזימי כבד –אלו חלבונים המיוצרים בתאי הכבד. במצבים בהם הכבד פגוע (לדוגמה: על- רקע הרעלה,בעייה מטבולית, דלקת, מחלה סרטנית)  תהיה עלייה דרמטית ברמתם.

 

מדדי כליות – הכלייה אחראית ,בין השאר, על פינוי מטבוליטים מסויימים בשתן. במצב בו הכלייה פגועה חומרים אלו לא מתפנים ורמתם בדם עולה.

 

סוכר – עלייה ברמתו יכולה להצביע על סכרת, מצב עקה (בעיקר בחתולים)  או מחלות הורמונליות שונות. ירידה ברמתו מצביעה על זיהום חמור, מחלה סרטנית, הפרשת יתר של אינסולין ועוד מצבים שונים.

 

בילירובין- רמתו עולה עקב פירוק של כדוריות דם אדומות (לדוגמה בגלל טפילי דם), פגיעה בתפקוד הכבד או ביכולת הפינוי בדרכי המרה.

 

אלבומין –זהו חלבון הדם העיקרי. ירידה ברמת  האלבומין יכול להצביע על  בעיה בתפקוד הכבד או על אובדן יתר דרך מערכת השתן  או דרך מערכת העיכול.

 

גלובולין – זהו מדד לכמות הנוגדנים בגוף. עלייה בכמותם מעידה על תהליך דלקתי, זיהומי או סרטני וירידה בכמותם מצביעה על אובדן במערכת העיכול או בשתן.

 

מלחים (אשלגן, נתרן, כלור, סידן, זרחן) – שינויים (עלייה או ירידה) של כל אחד מהמלחים האלו מצביעים על בעיות רבות, חלקן מסכנות חיים (לדומה עלייה משמעותית ברמת האשלגן עקב חסימה בדרכי השתן או בכשל כלייה, ירידה ברמת הסידן עקב קדחת חלב ועוד).

 

 

לסיכום:
בדיקת דם היא בדיקה פשוטה, זמינה, שכרוכה בפולשנות מינימלית בלבד (דקירה קטנה של וריד) ושנותנת מידע רב ומאפשרת אבחון טוב יותר (ובהתאם טיפול יעיל יותר), מגלה בזמן מחלות שלא ניתנות לאבחון בבדיקה הפיזיקלית בלבד ומאפשרת מעקב טוב אחר קצב התקדמות הטיפול ולקיחת החלטות רפואיות "בזמן אמת".


במרפאת "קואלה סנטר" קיימת מעבדת דם משוכללת המאפשרת עריכת בדיקת דם מהירה ומהיימנה, מבלי להזדקק לשירותיהן של מעבדות חיצוניות. יש לכך חשיבות רבה ולעיתים אף מצילת חיים!